Uwzględniona skarga o wznowienie postępowania w sprawie o ryczałty

imagesJak pisałem ostatnio, wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie K 11/15 zaowocował skargami o wznowienie postępowania w sprawach o ryczałty, które zakończono przed wydaniem wyroku. Dzisiaj w jednej z takich spraw udało mi się doprowadzić do zmiany pierwotnego rozstrzygnięcia i oddalenia roszczeń o zapłatę ryczałtów.

Wyrok sądu I i II instancji

W pierwotnym postępowaniu zarówno sąd I jak i II instancji uznały, że pracownikowi należy się ryczałt za noclegi pomimo wyraźnego brzmienia regulaminu wynagradzania, iż z uwagi na zapewnienie pracownikowi noclegu w kabinie pojazdu ryczałt nie będzie wypłacany, co było skądinąd rekompensowane wysoką dietą. Żaden z sądów nie dał się też przekonać do zawieszenia postępowania do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Konstytucyjny. Oba uznały, że nie ma ku temu podstaw w kodeksie postępowania cywilnego, a nadto nie jest to potrzebne, gdyż w razie uchylenia przepisów przez Trybunał, zawsze istnieje możliwość wznowienia postępowania. Pracodawca zmuszony więc został do zapłaty zaległych ryczałtów wraz z odsetkami i kosztami postępowania.

Skarga o wznowienie postępowania

Niedługo po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw do sądu II instancji została złożona skarga o wznowienie postępowania, w której wskazano, iż utraciły moc przepisy, na podstawie których zasądzono żądanie powoda, a tym samym roszczenie jako pozbawione podstawy prawnej powinno zostać oddalona.

W odpowiedzi na skargę pracownik powołał się na to, iż jakkolwiek przepisy rozporządzenia o podróżach służbowych już nie mogą stanowić wprost podstawy jego żądania, ale należy je stosować w drodze analogii, jako właściwe reguły zwrotu kierowcom poniesionych przez nich kosztów noclegów.

Wyrok sądu II instancji

Po rozpoznaniu skargi Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze w wyroku z dnia 30.03.2017 r. sygn. akt VII Pa 4/17 zmienił swój pierwotny wyrok, w którym oddalił apelację pracodawcy. W nowym wyroku apelacja została uwzględniona poprzez zmianę wyroku sądu I instancji i oddalenie powództwa w całości.

Jednocześnie sąd uwzględnił wniosek pracodawcy, by nakazać pracownikowi zwrot wyegzekwowanych od pracodawcy kwot zasądzonych wcześniejszymi wyrokami. Jest więc szansa na odzyskanie niesłusznie wypłaconych należności.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Uwzględniona skarga o wznowienie postępowania w sprawie o ryczałty

 1. Trybas pisze:

  Co jak co ale mając wszystko na tacy sąd polski działa jak w zegarku! Co innego prowadzić pierwotną sprawę cztery lata!

 2. Paweł Judek Paweł Judek pisze:

  @ Trybas

  Tu nie było tak źle. Postępowanie w dwóch instancjach trwało 15 miesięcy.

 3. Paleciarz pisze:

  Panie Pawle, nasze podstępowania się ciągną w takich sprawach jak ryczałty a Niemcy czy Francja natychmiastowo zmieniają kwestie noclegów w kabinach. Dlaczego u nich można coś zmienić w 2 miesiące a u nas potrzeba roku? Zaczynam już myśleć, że może te dziwne reformy są potrzebne?

 4. kolo76N pisze:

  To jest właśnie polska. Tu nie może nic szybko i sprawnie pójść.

 5. Jarosław pisze:

  Niestety polskie prawo tak działa że u nas załatwia się coś po 1-2 lata, a w innych krajach europy zachodniej trwa to znacznie krócej. Chociaż w przypadku tej sprawy wcale tak długo nie było.

 6. Marek pisze:

  Dzien dobry Panie Pawle,
  Dwa tygodnie temu przegrałem kolejne dwie sprawy odnośnie ryczałtów, pierwszy w sądzie I instancji drugi w sądzie II instancji. Łacznie ponad 100.000 zł do zapłaty. Czy jest Pan mi wstanie powiedzieć dlaczego tak jest ze sady w jednej miejscowości oddalaja sprawy a w innych nie ?
  Diety były wypłacane w wysokosci 42 euro, samochody mialy największe kabiny dodatkowo w aneksie byl zapis, który mowil ze dieta w wysokosci 42 euro zaspokaja wszystkie potrzeby kierowców.
  Pozdrawiam

 7. Artur pisze:

  Właśnie miałem podobnie, tak to jest już niestety u nas. Ja nie wiem kolejek nie ma do sądów a wszystkie te orzeczenia wyroki itp mają takie długie terminy wykonywania że nie wiadomo skąd się to bierze.

 8. robert pisze:

  Panie Pawle – ja nie na temat.
  Czy są jakieś prace legislacyjne, które ulepszyłyby tego gniota nazywanego Prawem Przewozowym ?

 9. Fabian Koss pisze:

  To prawda, sprawa potwornie zagmatwana. Ciekaw jestem, czy będzie ciąg dalszy. Jak myślicie, to odosobniony przypadek, czy tendencja w sądach?

 10. Części ASO pisze:

  No jeśli 15 miesiecy trwało w dwóch instancjach to nie ma tragedii nie ma co narzekać na czas jak niektóre sprawy mają po parę lat w takich wypadkach.

 11. Kangu24 pisze:

  https://kangu24.com to jedyne z najodpowiedniejszych miejsc gdzie mogą przechowywać państwo swoje rzeczy bez obawy o kradzież lub zniszczenie. Można je nazwać zarówno azylem starych rodzinnych pamiątek jak również kącikiem, w którym przechowujemy rzeczy, o których pozostali nie muszą wiedzieć. Dzięki naszym procedurom, które każdy klient musi utrzymywać okazję na usuwanie mienia czy kradzież są ograniczone w prawdzie do 0.

 12. Artur pisze:

  W Polsce jest skandaliczny wprost czas rozstrzygania spraw sądowych. Sędziowie, prawnicy i inni którzy tym się zajmują dostają masę pieniędzy a czas ich pracy jest strasznie długi.
  Dobry wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Poinformuj mnie o nowych komentarzach na e-mail. Możesz także SUBSKRYBOWAĆ ten wpis bez komentowania.